Moneygram Olan Bankalar Hangileridir?

Moneygram para transfer sistemiyle anlaşması bulunan 2 farklı Türk Bankası bulunmaktadır. Kuveyt Türk katılım Bankası ve Denizbank olarak belirtilen anlaşmalı bankalar, 2020 yılında da transfer işlemlerini devam ettirmektedir. Moneygram olan bankaların sayısı kısıtlı olduğundan, belirtilen bankalar dışında bu sistemden faydalanılması mümkün değildir. Bankaların şubelerine gidilerek Moneygram işlemleri için talep oluşturulduktan sonra, banka hesaplarına entegre olarak sistem kullanılmaya başlanabilir.

Moneygram Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Moneygram para transfer şirketi, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak hizmet vermektedir. Dünyadaki en büyük ikinci para transfer şirketi olan Moneygram, Türkiye’de 2 farklı banka üzerinden işleme açılmıştır. Dünyada 600 milyar dolar üzeri hasılata sahip olan Moneygram sistemi, internet şubeleri, ATM’ler ve cep telefonları üzerinden işlemektedir. Sistem tarafından belirtilen komisyon ücretleri karşılığında, dünyanın her yerine 10 dakika içerisinde para transferi gerçekleştirilmektedir. Moneygram para transferi işlemleri, anlaşmalı bankalara ait kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılarak tamamlanacaktır.

Moneygram Para Çekme ve Transfer İşlemleri Nasıl Yapılır?

Moneygram transfer işlemlerinin tamamlanması ya da sistem üzerinden hesaba gelen paraların da çekilmesi için banka şubeleri ve online bankacılık kanalları kullanılmaktadır. Denizbank ya da Kuveyt Türk Bankası üzerinden Moneygram hesabı açıldıktan sonra, bankaların online kanallarından sistem erişimi yapılmalıdır. Denizbank ya da Kuveyt Türk şubelerine gidilerek, Moneygram üzerinden para transferi yapılacağı belirtilmelidir. Kimlik belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı ya da sürücü belgesinin görevliye teslim edilmesinin ardından, komisyon ücreti ve gönderi için belirlenen bedel ödenmelidir. Para gönderilecek banka hesabı belirtildikten sonra, para transferi işlemi onaylanacaktır. Banka görevlisinin vereceği referans numarası, para transferi yapılan alıcıya iletilmelidir. Moneygram üzerinden gelen paraların çekilmesi için de karşı taraftan gelen referans numarasının banka görevlisine bildirilmesi gerekecektir. Referans numarası ve kimlik bilgileri doğrulandığında, Moneygram para çekme işlemleri tamamlanacaktır.

Moneygram İşlem Ücretlerinin Dağılımı

Moneygram komisyon ücretleri, gönderilecek paranın tutarına göre değişmektedir. Şirket tarafından belirtilen Moneygram işlem ücretlerinin dağılımları, aşağıda listelenmiştir:

  • Türkiye üzerinden dünyadaki her yere gönderim yapılmaktadır. TL üzerinden yapılan işlemlerde, 0-100 TL arası için 28 TL, 500 ila 750 TL arası 60 TL, 1.000 TL ila 1.500 TL aralığında 90 TL, 5.000 TL ila 7.500 TL arasında 220 TL komisyon kesintisi yapılmaktadır.
  • Türkiye’den Amerika ve Çin’e para transferi yapmak isteyen kişiler, USD üzerinden komisyon ödemektedir. 100 USD için 12 USD, 500 USD ila 700 USD arası 45 USD, 5.000 USD ila 7.500 USD arası 25 USD transfer komisyonu alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir