Kredi Ön Onay Nedir?

Kredi ön onay internet ya da telefon aracılığı ile yapılan başvurular için kullanılır. Konut kredisi, taşıt kredisi veya da ihtiyaç kredisine başvuru yapanlar için bankanın müşterileri değerlendirmeye aldığı ilk sürece kredi ön onay süreci denir.

Kredi ön onay durumunda başvuru yapan tüketici müşteriye değerlendirme sonrasında olumlu ya da olumsuz geri dönüt olacaktır. Kredi ön onay sürecinde olumlu geri dönüt alındığı takdirde müşteriye bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Bu mesajdan sonra kişi banka şubesine müracaat etmelidir.

BORÇ KAPATMA KREDİSİ NASIL ALINIR? TIKLA ÖĞREN

İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR? TIKLA ÖĞREN

Kredi Ön Onay İşleminde Banka Nelere Dikkat Eder?

Ön onay başvurusunda bankanın dikkat ettiği hususlar şu şekildedir:

  • Kredi çekmek için bankaya başvuran müşterinin öncelikle gelir durumuna dikkat edilir.
  • Başvuru sahibinin borç ödeme düzenine bakılır.
  • Bu işlemler için Kredi Kayıt Bürosu tarafından müşteri adına tutulan geçmiş kredi kayıtlarına bakılacaktır.
  • Müşterinin ödeme düzenine, şimdiki ve geçmişteki borçların durumuna, gelir durumuna ve müşterinin ek gelir durumuna bakılır.
  • Ayrıca müşterinin banka hesabındaki para giriş ve çıkışlarına dikkat edilecektir.
  • Başvuru yapan müşterinin kredi notuna bakılır.

Ön Onaylı İhtiyaç Kredisi Başvuru Seçenekleri Nelerdir?

Ön onaylı ihtiyaç kredisi başvuruları artık sadece banka şubelerinden değil birçok platformdan yapılabilmektedir. Bu başvuru kolları; SMS, internet bankacılığı, banka çağrı merkezleri ve ATM şeklindedir. Bu kollardan yapılacak her başvuru sadece kredi ön onay adı altında yapılacaktır. Olumlu geri dönüt alan kredi başvuru sahiplerinin ardından banka şubelerine müracaat etmeleri gereklidir. Bu krediyi alabilmek için müşterinin mutlaka maaş durumunu gösteren gelir belgesi, üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmazı var ise bunun belgelerini bankaya teslim etmesi gerekir. Bu doğrultu da bankanın talep ettiği tüm şartları sağlayan müşterilere kredi verilecektir.

Krediye Ön Onay Verilmediği Durumda Kredi Alınabilir Mi?

Kredi ön onayının banka tarafından olumsuz geri dönüt alması halinde kredi kullanılamayacaktır. Bankaların kredi ön onay sistemi verdiği kanallardan kredi talep bildiriminde bulunmuş ve bu mesaja karşılık gelmemiş ya da olumsuz bir geri dönüt gelmişse bu tüketici müşterinin kredi alma hakkına sahip olmadığı içindir. Ön onay mesajı alınmadığı zaman müşterinin kredi alması mümkün değildir. Kredi ön onay işlemi için tamamen başvuru yapan müşterilerin banka kolları ile iyi bir geçmişe sahip olup olmadığına bağlı olarak bir karara varılır. Eğer başvuru sahibi iyi bir sicile sahip değil ise ya da kredi notu düşük ise ön onay mesajına karşı gönderide bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir