Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi hesaplamaları mevcut bankanın belirlediği kredi kartı yapılandırma şartları neticesinde yapılır. Kredi kartı borcu taksitlendirme faiz oranları her banka için farklılık gösterecektir. Kredi kartını borcunu yapılandırmak ve taksitlere böldürmek isteyen müşteriler işlem yaptıkları bankalarla görüşerek faiz oranlarını öğrenebilirler.

Ayrıca 12 aydan daha fazla taksitli ödeme yapmak isteyen müşterilerin de bankalarıyla görüşmeleri gereklidir. Kredi kartı borç yapılandırma taksitleri 60 aya kadar vadelendirilir.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi kredi kartı kullanılan banka ile görüşülerek işleme konur. Kredi kartı borçlarının geri ödeme vadesi 12 ay ile 60 ay arasında taksitlendirilir. Genellikle kredi kartı borcu ödemelerinde ihtiyaç kredisi kullanıldığında vade süresi 60 ay olur ancak kredi kartı borcundan dolayı kredi notu düşeceğinden bankalar buna pek sıcak bakmazlar.

Kredi kartı borç taksitlendirmesi, kredi kartı kullanılan banka üzerinden bankanın belirlediği şartlara göre yapılır. Bu sebepten her banka için kredi kartı yapılandırma işlemleri farklı seyreder. Bankalar borç taksitlendirmelerinde genel ölçüt olarak müşterinin genel durumunu baz alır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme işleminin borç birleştirme kredisinden farkı borçlu kişinin kredi notu düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcunda taksitlendirme yapmasıdır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi tüketici müşteriler için ciddi problemler ortaya koymaktadır. Müşteri kredi kartı borcunun asgarisini ya da tamamını ödemediği takdirde mevcut borç üzerinden gecikme faizi uygulanacaktır. Bunun dışında müşteri bir yıl içinde kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını üç kez geciktirirse kartı nakit kullanımına kapatılır. Borç ödendiğinde tekrar kullanıma açılacaktır.

Borcun tamamını iste üç kere üst üste ödenmemesi halinde iste müşterinin kredi kartı tamamen kullanıma kapatılacaktır. Borç ödendiği takdirde tekrardan kullanıma açılır. Bu süreçte müşteri yasal takibe alınacaktır. Ayrıca bu borçlar nedeni ile kredi kullanımlarında en önemli etkenlerden biri olan kredi notu da düşecektir.

2020 yılında Kredi Kartı Yapılandırması Yapan Bankalar Hangileridir?

Kredi kartı borcu taksitlendirme hizmeti veren bankalar 2020 yılında şu şekildedir:

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Yapı Kredi
  • İş Bankası

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi veren bu bankalara şubeler aracılığı ile veya da internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Her bankanın yapılandırma imkânları farklı olduğundan taksitlendirme işlemleri öncesinden bankalar ve işlem özellikleri detaylıca öğrenilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir