İhtiyaç Kredisi Alma (TÜM YÖNTEMLER)

Tüketici ihtiyaç kredisi, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerin bankalarından talep ettikleri kredi çeşididir. Günümüzde pek çok banka müşterilerine ihtiyaç kredisi başlığı altında uygun vade seçenekleri ve düşük faiz oranları ile kredi kullandırtmaya devam etmektedir.

Özellikle son yıllarda müşterilerin en çok tercih ettiği kredi çeşitleri arasında yer alan bu kredi; kısa vadeli olup teminata gerek duyulmadan çekilen, bireysel krediler kapsamında da yer alan kredilerdir.

SMS İLE KREDİ NASIL ALINIR TIKLA ÖĞREN

KREDİ ÖN ONAY NEDİR TIKLA ÖĞREN

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

İhtiyaç kredisi ve başvurusu için kişinin kendine en uygun ödeme koşullarını sunan bankaya müracaat etmesi gereklidir. Özetle kısa vadeli ve düşük tutarlı acil nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bankanın müşterilerine kullandırttığı bir kredi türü olan ihtiyaç kredisi başvurusu; son zamanlarda teknolojinin dijital bankacılığa kapı açması ile beraber telefon veya da internet üzerinden çabucak yapılabilir.

Günümüzde böylelikle kredi ön onay başvuru işlemleri telefon ve internet üzerinden yapıldığından şubeye gitmeye gerek kalınmıyor. Kredisi onaylanan müşteriler bankanın kredi şartlarını yerine getirdikten sonra bankanın talep ettiği belgelerle birlikte şubelerine giderek kredi kullanabilirler.

İhtiyaç Kredisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bankalardan ihtiyaç kredisi alırken yerine getirilmesi gereken koşullar şu şekilde sıralanır:

 • Bankaya ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunacak müşterinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Yasal anlamda 18 yaş sınır kabul edilse de bazı bankaların 20 yaşını doldurmamış kişilere kredi vermediği durumlar da vardır.
 • Müşterinin diğer bankalarla girdiği kredi işlemleri neticesinde kredi notunun düşük olmaması gereklidir.
 • Daha önce farklı bankalardan kredi kullanmış müşteri, kredi çektiği banka tarafından takibe düşmemiş olmalıdır.
 • Müşterilerin fatura ödemelerinin ve de diğer ödemelerinin düzenli olarak kapatılmış olması kredi çekiminde önem arz eder.
 • Her banka için geçerli olmasa da bazı bankalardan ihtiyaç kredisi talebinde bulunan müşterinden kefil ya da ipotek istenebilir.
 • İpotek talep edilen durumlarda, eş rızasının yazılı bir şekilde bankaya sunulması şarttır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi müracaatlarında gerekli olan belge ve evraklar şunlardır:

 • Kredi başvurusu yapacak müşterinin kimlik belgesi ya da ehliyeti,
 • Gelir durumunu beyan eden belge ya da maaş bordrosu,
 • Müşteri emekli ise emekli maaş dökümü,
 • Serbest meslek çalışanları için vergi levhası veya da oda kayıt belgesi,
 • Başvuruda bulunacak kişinin ikamet ettiği adres ya da kişi adına kayıtlı son 3 aya ait faturanın ihtiyaç kredisi başvurusu esnasında bankaya teslim edilmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir