Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Kredi kapatma kredisi, genel anlamda müşterinin kullandığı bir ihtiyaç kredisidir. Dağınık olan kredi ve kredi kartı ödemelerini yapılandırarak tek bir banka altında toplamak isteyen bireyler borç kapatma kredisi müracaatında bulunurlar. Genel olarak bütün büyük bankalar borç kapatma kredi hizmeti vermeye 2020 yılında da devam edeceklerdir.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç transfer işlemi ile farklı bankalarla kredi ödeme münasebeti bulunan müşteriler tüm borçlarını tek bir banka hizmeti altında toplayarak uygun vade ve geri ödeme koşulları ile mevcut borçları kapatabilirler. Bu işlem ile kullanılan kredi tutarı müşterinin hesabına yatırılmadan, ödemesi olunan bankalara havale ile iletilir ve böylelikle müşteri borcu olan bankalara şahsen gidilmeden halledilmiş olur.

KREDİ KARTI BORCU TAKSİTLENDİRME NASIL YAPILIR ? TIKLA ÖĞREN

İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR? TIKLA ÖĞREN

İşlemin sağlıklı ilerleyebilmesi için borçları kapanacak bankaları şubelerine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak bilgilendirmek gereklidir. Kredi borcunu kapatmak için kredi alan müşterilerin ilk olarak mevcut kredi kartı borçları ve kredi tutarının güncel kapatma miktarları bankalar tarafından hesaplanır. Bireylerin bankalara olan borçlarını bir tek kredi altında birleştirip yapılandırması ve aylık taksitlere bölerek geri ödeme yapmasına imkân sağlayan ihtiyaç kredisi çeşidine borç kapatma kredisi adı verilir.

Borç Kapatma Kredisi Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kredi kapatma kredi başvurusu için gereken koşullar şunlardır:

  • Kredi talebi olan müşterinin herhangi bir yasal ya da idari takibinin olmaması ve kredi sicilinin temiz olması gereklidir.
  • Kredi başvurusu için resmi gelir belgesinin bankaya teslim edilmesi gereklidir. Gelir durumu kredi alabilmek için en önemli şartlar arasında bulunmaktadır. Kredi taksitleri aylık gelirin yüzde ellisinin altında bulunması şarttır.
  • Bankaya teminat (araç, konut, arsa) verilmesi durumunda eşin rızasının olduğunu gösteren yazılı belgenin bankaya teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Kredi başvurusu anında müşterinin güncel kredi borç miktarlarını belirten belgelerin bankaya teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Kredi başvurusunda bulunacak müşteri kara listeye düşmemiş olmamalıdır.
  • Kredi notu risk analizinde de bankalar istisna olarak esnek davranabilmektedirler.

Borç Kapatma Kredisi Almanın Avantajları Nelerdir?

Kredi borcu kapatma kredisi almanın faydaları şu şekilde müşterilerin dikkatine sunulmuştur:

  • Birçok bankaya olan borçlar ayrı ayrı ödenmek yerine tek bir banka çatısı altında birleştirilir. Böylelikle tüm kredi borçlarını ödeme de ve takip etmede kolaylık sağlanmış olur.
  • Aylık olarak geri ödemeli taksitlerde uzun vade fırsatları ve uygun faiz oranları durumları da olabilir.
  • Kredi borcu geciktiğinden yüksek oranda biriken faiz taksitleri yeniden düzenlendiğinden dolayı ödenmeyecektir.
  • İpotek olarak konut gösterilmesi halinde konutun banka tarafından belirlenmiş olan değerinin %80’ine kadar borç kapatma kredisi imkânı da sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir