ATM’den Döviz Çekme ve Yatırma Nasıl Yapılır?

tBankamatik döviz işlemlerini gerçekleştirmek için banka hesabının döviz işlemlerine açık olması gerekir. Bankaların yetki verdikleri bankamatiklerden döviz çekmek ya da döviz yatırmak için döviz hesabına ait bankamatik kartı kullanılmalıdır. Banka kartının haricinde, QR kod uygulamasıyla da ATM’den döviz çekme ya da döviz yatırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bankaların içerisinde döviz bulundurduğu bankamatikleri, bankaların internet sitesinde belirtilmektedir.

Banka Kartıyla Döviz Çekme ve Yatırma İşlemleri

ATM’den döviz çekmek ya bankamatik üzerinden hesaba döviz yatırmak için bankaların döviz işlemlerine açtığı bankamatikler kullanılmalıdır. Banka kartıyla ATM girişi yapıldıktan sonra, vadeli ya da vadesiz döviz hesabı seçimi yapılmalıdır. Döviz yatırılacak ya da döviz çekimi yapılacak banka hesabı belirlendikten sonra “Para Yatır” ya da “Para Çek” talimatlarından bir tanesi tercih edilmelidir. Para çekilmek istendiği zaman, döviz hesabından alınmak istenen tutar belirtilmeli ve onaylanmalıdır. Hesaba para yatırmak için ATM para yatırma bölümüne, gerekli para yatırılır ve bakiye onaylanır.

QR Kod ile Bankamatik Döviz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankamatik QR kod işlemleri kullanılarak, online bankacılık aracılığıyla döviz çekme ya da döviz yatırma işlemleri tamamlanabilir. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemine giriş yapıldıktan sonra, vadeli veya vadesiz döviz hesaplarından bir tanesi belirlenmelidir. Döviz hesabı seçimi yapıldıktan sonra, QR kod işlemlerine tıklanmalıdır. Para yatırma ya da para çekme tercihi yapıldıktan sonra, bankamatik kartsız işlemler bölümünde yer alan “QR Kod İşlemleri” bölümü açılmalıdır. Bankamatik ekranında çıkan kare kod, cep telefonundaki QR kod sayfasının kamerasında taratılmalıdır. QR kodla sistem girişi yapıldıktan sonra, yatırılmak istenen tutar bankamatiğin para giriş bölümüne koyulmalı ve işlem onaylanmalıdır. QR kodla para çekmek istendiğinde, cep telefonundan çekilecek paranın tutarı belirlenmelidir.

Döviz Para Transferi Detayları Nelerdir?

Döviz transfer işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler, bankalara ait müşteri hizmetleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da bankamatiklerden bir tanesini kullanabilirler. Online bankacılık sistemlerine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve bankacılık şifresi kullanılmalıdır. Mobil bankacılık sistem girişlerinde, belirlenen 6 haneli şifrenin kullanılması yeterli olmaktadır. Döviz hesabından farklı bir döviz hesabına para transferi yapmak isteyen kişiler, swift para transferi yöntemini kullanmalıdır. Döviz gönderilmek istenen banka hesabı belirlendikten sonra, banka hesabının tüm bilgileri sisteme girilmelidir. Hesaba gönderilmek istenen para tutarı belirlenmeli ve transfer için talimat oluşturulmalıdır. Döviz para transferinin tamamlanması için cep telefonuna gönderilen onay kodunun sistemde doğrulanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir